Res med Glasriket Bus Tour

Datum: Måndag 21 okt 2019 - tisdag 22 okt 2019

RES MED GLASRIKET TOUR BUS 21, 22 Oktober 2019
Varmt Välkommen till Nybro. Exklusivt för dig som besöker Nybro med anledning av Draghunds VM. Vi vill erbjuda dig möjligheten att uppleva en del av Glasriket.

Vi har skräddarsytt en unik dagsupplevelse där ni får se fantastisk glaskonst, naturupplevelser, rolig shopping och god mat. Passa också på att njuta av den vackra småländska naturen med sina stengärsgårdar och glittrande små sjöar. Glasriket Tour Bus erbjuder upplevelsen blandat med kultur och historia. Våra besöksmå; Orrefors Hammarsmedja, Målerås Glasbruk, Målerås Läder och Glasrikets Älgpark har sina experter som har mycket erfarenheter och kunskap inom sina områden. Vi gör allt för att ni ska få den upplevelse som ni är värda vid ert besök hos oss. Vårt tankesätt är att våra gäster ska lämna oss med en upplevelse i era minnen som en av de bästa upplevelserna på väldigt länge. Känn dig välkommen – när du kommer!

Information om bussturen
När: 21 och 22 oktober, heldagstur 08.30-16.30
Var: Nybro med omnejd, Glasriket
Biljettpris: Vuxen 795 kr.
Barn under 7 år gratis, men ska bokas. Barn 8-15 år 395 kr.
Priserna är SEK inklusive moms/person/dag

I priset ingår exklusivt för dig som bokar din biljett:
• Bussresa
• Entréer till Orrefors Hammarsmedja, Målerås Glasbruk, Målerås Läder och Glasrikets Älgpark.
• VIP-guidningar med Glasriket Bus tour koncept för upplevelser och svensk glastillverkning.
• All förtäring under dagen:
1 fika: kaffe/the och äppelkaka alternativ frukt.
1 lunchbuffé: inkl. bordsvatten, sallad och kaffe och kaka.
1 mellanmål: 1st älgkorv med bröd och lingondryck.
• Engelsktalande guider på guidturer och på resan.
• Reseledare och representant Anette Friberg från Nybro Kommun följer med på resan.
• Glaspasset ger dig rabatterbjudanden i utvalda butiker och upplevelser I Glasriket. *Erbjudandet gäller 20191021-1022

Särskilda bokningsregler: Ej avbokningsbart. Senast bokningsbara dag 18 oktober.

Bussresa enligt program
08.30 Avresa Svartbäcksmåla, Nybro
09.00 Ankomst Orrefors Hammarsmedja
09.10-09.55 Guidad tur, 45min Orrefors Hammarsmedja & Swec
10.00 Avresa Orrefors Hammarsmedja,
10.15 Ankomst Målerås Glasbruk
10.30-11.15 Guidad tur Målerås Glasbruk
11.15-11.45 Shopping
12.00-12.45 Lunch serveras i glashyttan av Wärdshuset Hyttan
13.00 Avresa Målerås glasbruk ankomst
13.05 Ankomst Målerås läder
13.15-14.15 Guidad tur Läder fabrik och shop
14.15 Avresa till Glasriket Älgpark
14.45 Ankomst Glasrikets Älgpark
15.00-16.00 Guidad tur i Älgpark och shop
16.00-16.15 Grillad älgkorv med bröd och lingondryck serveras innan avresa mot Svartbäcksmåla
16.15-16.35 Shop
16.45 Avresa mot Svartbäcksmåla
17.00 Ankomst Svartbäcksmål


Avbeställningsskydd: Glasriket Bus tour äger rätten att ställa in resan om inte ett minsta antal på 19 resenärer har uppnåtts. Vi meddelar senast 4 dagar före planerad avresa. Bokningen blir bindande när ni fått er bokningsbekräftelse.

Visa mer

Boka nu - välj startdatum och produkt

Startdatum:
Aktivitet Totalt pris
Build: 2019-11-13 14:01:08, Host: online3core18, DB: o3.cbguide-6370.cbischannel-5 online3data03.db.citybreak.com:8080, Controller: Activity, Action: showdetails